Skip to main content

Bağımsız Asbest Denetleme


Bağımsız asbest denetleme, tehlikeli madde riskine karşı yapılan bir tetkik, ölçüm ve değerlendirme işlemidir. Ortamdan alınan asbestin laboratuar ortamında analiz edilerek ortadaki tehlikenin belirtilmesi durumudur. Bu işlem kanserojen etkisi olan asbestin varlığının ölçülmesi ve gerekli tedbirlerin alınması noktasında, iş güvenliği uzmanından da destek alarak daha güvenli bir çalışma ortamı sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

Durumun tetkik edilmesi için yetkili firma ile iletişime geçerek asbest envanter raporu çıkarılmasını, analiz edilmesini ve durumun tablosunun çıkarılmasını talep etmelisiniz.

İşyerinizde, geminizde veya fabrikanızda var olan asbest çalışanlarınızın sağlığını tehlikeye atacaktır. Bu yüzden kesinlikle gerekli yasal izinleri alarak ortamdaki asbestin sökülme işlemini talep etmelisiniz.

Özellikle kentsel dönüşüm gibi olgularda bina yıkımı sırasında en fazla yapılan işlemlerden biri olan binanın asbestten arındırılması ve sonra yıkımına başlanması veya devam edilmesi sırasında, çalışanların maruziyet yaşamaması için gerekli tedbirler alınmalıdır.

Endüstriyel çalışmalar ile yalıtım işlerinde çokça kullanıldığı bilinen asbest için tedbir alınması hayati önem taşımaktadır. ülkemizde bu alanda birçok sektörde ne yazık ki halen asbest varlığı sürmektedir. Bu yüzden bakanlık nezdinde geniş bir çalışma alanında tüm illerde asbest sökümü yapılması istenmektedir. Bunu sağlamak içinse çeşitli firmalar yetkilendirilmiştir. Bu yetkili firmalar tehlikenin farkında olup çalışma olarak ne yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgilendirecektir.

Bağımsız Asbest Denetleme Yapan Firmalar

Ülkemizde bağımsız asbest denetlemesi yapan firmalar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.

Yetkinlikleri ve sahip oldukları lisanslar aracılığı ile bünyelerindeki asbest uzmanları ve iş güvenliği uzmanları ile gerekli ölçümleri, denetlemeleri ve değerlendirmeleri yapmaktadırlar. Bu konuda profesyonel analiz ve değerlendirme yapma potansiyeli yalnızca bu firmalarda bulunmaktadır. Bu yüzden bu tür işlemler için kesinlikle sertifikalı ve yetkili danışmanlık firmaları ile çalışmalısınız.

Asbest işlemini yaptıracağınız firmanın referanslarını inceleyip sözleşme yapmanız yeterli olacaktır. Tecrübeli firmalar istediğiniz ve talep ettiğiniz tüm işlemleri eksiksiz yerine getirerek, yasal izinleri de sizin adınıza alacaktır.

Bağımsız asbest denetleme yapan firmalar, işyerinizde yapacakları çalışmalar ile asbest varlığını tespit ederek, izleyeceğiniz yol haritası hakkında size yol gösterecektir. Asbest sökümü yaptırmanıza rağmen denetleme sonucunda yine asbest mevcudiyetine rastlanırsa, hangi yöntemlerle ilerlemeniz gerektiği konusunda size rehberlik edilmektedir. Bunun ilk amacı çalışma şeklinizi belirlemek olsa da tali olarak daha güvenli ve sağlıklı bir iş sahasına sahip olmanızı amaçlar.

Bağımsız asbest denetleme konusunda kesinlikle size objektif veriler sağlayan firmalar ile çalışmalısınız. Asbest analizi, envanter raporu veya sökümünün maliyeti müşterilerin kaçınmasına sebep olabilir. Ancak ilerleyen süreçlerde değerlendirme raporunda asbest olmamasına rağmen sağlık sorunları yaşayan çalışanları bulunan firmalar da ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden asbest denetlemesi yapacak firmanın kesinlikle sizlere doğru bilgi sunması gerekmektedir.

Bağımsız Asbest Denetleme Yapan Firmalar - Çevre Group

Bağımsız Asbest Denetleme İstanbul

Bağımsız asbest denetleme İstanbul ili için çok önemli bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Sanayinin en fazla geliştiği ilimiz olduğu için bu bölgede yapılacak bağımsız asbest değerlendirmesinin kesinlikle amaca ve hedefe yönelik olması gerekir. Bu amaç ve hedef Bakanlığımız tarafından belirlenmiş olup çalışanların sağlığının korunmasıdır. Bunun için tehlikeli madde danışmanlığından, asbest söküm uzmanlığına, çevre danışmanlık firmalarından iş güvenliği uzmanlık alanına kadar geniş bir profesyonel çerçeve belirlenmiştir.

Çerçeve ışığında esas olan ülkemizde sanayi iş kolunda veya izolasyon sektöründeki asbest kullanımını azaltmak, kullanımdan sonraki süreçte söküm işlemini uzmanların kontrolüne bırakmaktır.

Asbest maddesinin zaman içinde yarattığı risk mezotelyoma rahatsızlığından akciğer kanserine kadar dönüşü ve telafisi zor durumlara sebebiyet vermektedir. Bu yüzden asbest maruziyetini önlemenin ilk aşaması kesinlikle tespittir. Bu tespit ise yetkili firmalar tarafından yapılan envanter raporu çıkarılması, analiz edilmesi ve denetleme işleminin yapılmasıdır. Bağımsız asbest denetlemesi size objektif veri sağladığı sürece fayda verir. Aksi takdirde yanlış bilgilerle hem sizin hem de çalışanlarınızın sağlığı tehlikeye girer.

Ülkemizde bakanlığımızın çalışmaları sayesinde birçok yetkili firma belirlenmiş olup, sahada deneyimi olanların daha ön plana çıktığı görülmektedir. Bu yüzden referansları olan firmalarla bağımsız asbest denetlemesi adına işbirliği yapmak hayati önem taşımaktadır.

Sizi hem yasal hem de etik bakımdan zor durumda bırakmayacak firmalarla çalışmanız avantaj oluşturacaktır. Son dönemlerde iş hayatındaki en çok karşılaşılan durumlardan biri olan asbest tehlikesine karşı oluşturacağımız çözüm ortaklığı ile her zaman bir adım önde olacaksınız.